بادسنج-سرعت سنج باد-جریان سنج هوا

  بادسنج-سرعت سنج باد-جریان سنج هوا

  بادسنج یا سرعت سنج ،دستگاهی است برای سنجش سرعت جریان هوا یا باد بکار می رود و عمدتا اندازه گیری دما را هم مورد سنجش قرار می دهند. سنجش سرعت باد در تونل های باد، ساختمان سازی، صنایع خوروسازی، تهویه مطبوع، هواشناسی، کشتیرانی، محیط زیست و… مورد نیاز کاربران هستند.

   

  بادسنج دستی کوچک (سرعت سنج باد) + دماسنج با بند گردنی. 

  سرعت باد اندازه گیری شده - جریان، متوسط و حداکثر. همچنین دما و سرمایش را با سرعت باد معین اندازه گیری کرد. اندازه گیری سرعت در واحدهای مختلف متر بر ثانیه، فوت در دقیقه، گره، کیلومتر در ساعت، مایل در ساعت. صفحه نمایش LCD با نور پس زمینه، خاموش شدن خودکار.

   

   

   

  باد سنج بنتک مدل GM816 

  قابلیت اندازه‌گیری سرعت باد و دما را دارد. واحدهای اندازه‌گیری سرعت شامل m/s˛ ft/min˛ knots˛ km/hr و mph می‌باشد علاوه براین واحد اندازه‌گیری دما نیز بر حسب درجه سانتیگراد و فارنهایت در این بادسنج قابل تغییر است. بیشترین سرعت قابل اندازه‌گیری در واحد m/s برابر با 30 متربرثانیه و بیشترین دمای قابل اندازه‌گیری برابر با 45 درجه سانتیگراد است. مقادیر ماکزیمم سرعت باد و متوسط سرعت باد هم با استفاده از این ابزار قابل مشاهده است. نمایشگر LCD بادسنج دارای نشانگر بادخنک˛ هشدار کاهش مصرف باتری و مقیاس بوفورت بوده و مجهز به نور پس زمینه و خاموشی خودکار است.

   
   

  باد سنج یا سرعت سنج جریان هوا چیست؟

   

  بادسنج-سرعت سنج باد-جریان سنج هوا (Anemometer) ابزاریست جهت اندازه گیری میزان سرعت باد.

  اسم انگلیسی این دستگاه از عبارت anemos به معنی باد و meter به معنی اندازه گیر تشکیل شده است.

  بادسنج ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: 1- سرعت سنج باد  2- فشارسنج باد. اگرچه لازم به ذکر است که بین سرعت و فشار باد رابطه مسقتیمی وجود دارد.

  یکی از ساده ‏ترین مدل های باد سنج مدل پیاله ای است که از قدیم (سال 1846 میلادی) اختراع گردیده است و از چهار نیم کره که به صورتی عمودی بر دو محور متقاطع عمود که به میله ای متکی است ساخته شده است.

  از دیگر نمونه های بادسنج ها می توان به مدل آسیایی یا windmill اشاره کرد .

   

  سرعت سنج باد یا فلومتر چیست؟

   

  بادسنج-سرعت سنج باد-جریان سنج هوا، فلومتر دستگاهی است که به وسیله آن می توان سرعت هوای متحرک را اندازه گیری کنیم. همچنین از طریق دستگاه های دماسنح باد نیز می توان دمای هوایی را که درحال اندازه گیری هستیم را اندازه گیری کنیم

  واحد اندازه گیری دستگاه های  باد سنج عبارتند از فوت بر دقیقه (ft/min) ، متر بر ثانیه (m/s) ، کیلومتر بر ساعت ، مایل بر دقیقه و ماخ بر ساعت و غیره

  باد سنج ها از طریق سنسور دواری که دارند می توانند میزان سرعت هوای در حال حرکت را اندازه گیری کند ، تیغه پره ها آزادانه می چرخند تا هوا به جریان در آید و همچنان که هوا از میان پره ها می گذرد تیغه ها به همان سرعت درحرکت در میایند و سرعت را نمایش میدهند